top of page

Images courtesy of Carolyn Myer Photography

Lisl Tulunay lives and paints in Istanbul, Türkiye. She grew up on a sheep and grass seed farm in rural Oregon, USA where she first began to practice the skills of observation, wonder and imagination. Lisl graduated from Biola University in 2015 with a degree in Intercultural Studies and a minor in Fine Art. She has resided in Türkiye since 2018, where the skills of observation, listening and interpretation define her daily life and artistic practice, and from where she draws particular inspiration.

 

Lisl is fascinated by the world around her, particularly of the in-between, the moments and objects that are least celebrated yet define our shared space. In a constantly changing world defined by impatience, digital idealism and perfectionism, and the next-best-thing, Lisl is drawn to the tangible, present moments of shared life. In seeking to discover what small beauties are always at store, Lisl delights in the everyday objects, the mundane moments, and the shared spaces that define a community. Her artwork has been shown in galleries throughout Türkiye, USA, UK, and North Africa. 

Lisl and her husband Abdullah enjoy their life in enchanting Istanbul, where they navigate traffic with their motorcycle, watch fishermen on the Bosphorous, enjoy the city's rich cuisine, and do their best to keep their rescue dog Daisy from eating garbage. 

Lisl Tulunay İstanbul, Türkiye'de yaşıyor ve resim yapıyor. Gözlem, merak ve hayal gücü becerilerini ilk kez uygulamaya başladığı ABD'nin Oregon kırsalında bir koyun ve çim tohumu çiftliğinde büyüdü. Lisl, 2015 yılında Biola Üniversitesi'nden Kültürlerarası Çalışmalar bölümü ve Güzel Sanatlar yan dal bölümünden mezun oldu. 2018 yılından beri gözlem, dinleme ve yorumlama becerilerinin günlük hayatını ve sanatsal pratiğini belirlediği Türkiye'de ikamet ediyor.

 

Lisl, etrafındaki dünyadan, özellikle de arada kalan, en az kutlanan ama ortak alanımızı tanımlayan anlardan ve nesnelerden büyüleniyor. Sabırsızlık, dijital idealizm ve mükemmeliyetçilik ve bir sonraki en iyi şey ile tanımlanan sürekli değişen bir dünyada Lisl, paylaşılan hayatın somut, şimdiki anlarına çekilir. Lisl, her zaman hangi küçük güzelliklerin kapıda olduğunu keşfetmeye çalışırken, bir topluluğu tanımlayan gündelik nesnelerden, sıradan anlardan ve ortak alanlardan keyif alıyor. Eserleri Türkiye, ABD, Birleşik Krallık ve Kuzey Afrika'da galerilerde yer almıştır.

Lisl ve eşi Abdullah, şehrin trafiğinde motosikletleri ile gezip, Boğazı izlemeyi, şehrin yemeklerinin tadına bakmayı ve sahiplendikleri köpeklerini çöpleri karıştırmaktan uzak tutmayı seviyorlar. Bu süre içinde de İstanbul’un mümkün olduğu kadar tadını çıkarmayı denemekten keyif alıyorlar.

Exhibitions

2024 - "Shared Spaces" Solo Show - Bahariye Art Gallery, Istanbul, TR

2023 - "Present Moments" Solo Show - Mozaik Art and Culture Center, Ankara, TR

2022 - "Peace Be Still" Juried Group Show - Biola Green Art Gallery, La Mirada, CA USA

2022 - "Nuance" Group Online Exhibition - Bahariye Art Gallery, Istanbul, TR

2022 - "Komşum Kim" Juried Group Show - Mozaik, Ankara, TR

2021 - "Now You See Me" Group Show - Luna Grande, Istanbul, TR

2021 - "Beginnings" Juried Group Show - Mozaik, Ankara, TR

2021 - "Yansıma" Group Show - Karl&Ein Gallery, Istanbul, TR

2021 - "Enigma" Group Show - Galerie D'art La Visione, Istanbul, TR

2018 - "Love Your Neighbor" Juried Group Show - Gallery 1889, Liverpool, ENG

2017 - "Sacre" Two Person Show - Gallery Edit, Richmond, VA USA

2017 - "Who Is My Neighbor" Juried Group Show - Gallery Edit Pop-Up, Agadir, Morocco

2016 - "Let Us Make" Juried Group Show - Gallery Edit Pop-up, Kuşadası, TR

2015 - "Love Your Neighbor" Juried Group Show- Gallery Edit Pop-Up, Western Sahara, Morocco

2015 - "Additional Space" Group Show - Hibbleton Gallery, Fullerton, CA USA

bottom of page